Jídlo

Děti zjišťují původ potravin. Pátrají, které potraviny mohou získat z blízkého okolí a které se musejí dovézt z daleka. Pochopí, proč jsou potraviny z místních zdrojů šetrnější k životnímu prostředí. Seznamují se s biopotravinami, fair trade výrobky.

Analýza Ekokodex Ekotým EV ve výuce Informování a spolupráce Jídlo Odpady Plán činností Prostředí školky Sledování a vyhodnocování Světový den Ekoškol Voda

Domácí zdravé vaření

V MŠ Kytička Pardubice plnili úkoly z Plánu činností i v době karantény.

zobrazit

Známe oblíbená jídla dětí

Děti zakreslují smajlíky do jídelníčku, abychom věděli, která jídla mají oblíbená a která naopak.

zobrazit

Jahodový koktejl

Při sběru jahod na školním záhonku děti vyslovily přání vyrobit si jahodový koktejl.

zobrazit

Jak jídlo cestuje

Tvořili jsme mapu světa z vylisovaných listů. Děti zkoumaly, zda je lépe jíst potraviny z místa, kde žijí, či dovezené z dálky.

zobrazit

Proč vážíme zbytky jídla?

To, že děti v MŠ nerady jedí svačinky, asi není nic nového. Ale co s tím? Jak děti motivovat, aby rády jedly chleba s pomazánkou a tak neplýtvaly zdravými potravinami?

zobrazit

Slavnosti plodů

Rodiče s dětmi pekli z plodů podzimu pochutiny, přinesli je potom do školky na ochutnávku.

zobrazit

Vitamínový den

Akce nám otevřela cestu k plnění cíle, který si naše školka dala v rámci programu Ekoškola. V tématu JÍDLO chceme děti i rodiče vést ke zdravým stravovacím návykům, předcházet zbytečnému plýtvání a naučit se hospodárně využívat odpad z potravin.

zobrazit

Inspirace z Bistra Inspirace

V Ekoškolce Rozárce jsme se s Ekotýmem zabývali tématem Jídlo. Do školky obědy dovážíme, a tak jsme byli zvědaví, jak to u našeho dodavatele obědů vypadá.

zobrazit

Jak jsme zjišťovali kolik jídla se v naší MŠ vyhodí

V naší MŠ jsme se v rámci tématu Jídlo rozhodli s dětmi zjistit, kolik jídla se v každém oddělení denně vyhodí. Celý týden děti jídlo poctivě vážily a zapisovaly. V pátek jsme zjistili, že nejméně plýtvají jídlem děti z oddělení Berušek.

zobrazit

Co je zdravé víme, rádi si to sníme. Nebo vypijeme.

Na školní zahrádce jsme sklidili mrkvičky. Děti navrhovaly, jakou pochoutku uvaříme. Při hlasování zvítězil mrkvový dort těsně před sušenkami a pomazánkou. Dostali jsme nápad, co tak dort zapít čerstvou šťávou z mrkve a porovnat ji s kupovanou.

zobrazit

Jitrnice, jakou svět neviděl

V naší MŠ se snažíme zařazovat do jídelníčku i netradiční pokrmy, které máme od místních farmářů. téma Jídlo je pro děti velmi zajímavé, obzvláště pokud mohoou ochutnat něco nového. Téma Jídlo jsme zároveň propojili s tématem Odpady.

zobrazit

Společné vaření nás baví

Návrh zapojit náš Ekotým do výzvy mezinárodního programu Ekoškola a Jaroměřické mlékárny „Vaříme společně!“ byl od počátku přijat s nadšením, a to jak malými, tak i velkými kuchtíky a strávníky.

zobrazit

MRKVOVÝ DORT aneb pečeme ze surovin

Co je to surovina a potravina? Aby si děti ujasnili pojmy, upečeme něco dobrého ze surovin. A děti budou podle receptu samy vážit, šlehat.... Dort se povedl - byla to ňamka a dort všem moc chutnal.

zobrazit

Jak jsme se rozhodli upéct štrůdl

Zjistili jsme, že v sousedství je jabloň se spadanými jablky, které by se mohly využít na křížaly či upečení štrůdlu. Na naší zahrádce spadalo spousty lískových oříšků, tak to by mohla být dobrota a navíc pečení děti baví.

zobrazit

Vitamín si dej - hned ti bude hej!

V rámci tématu Jídlo jsme se zúčastnili výzvy Vaříme spolu. Vybrali jsme si dva recepty - Pečenou řepu s tvarohem a Ovocno - zeleninový salát s sýrem. V Ekotýmu jsme si rozdělili role, společně vše "uvařili" a byl to bezva den.

zobrazit

Získali jsme diplom "NEJLEPŠÍ VAŘBU"

Výzva Vaříme spolu s Jaroměřickou mlékárnou se nám zalíbila, protože se letos věnujeme tématu "Jídlo". A jak se nám díky výzvě dařilo vařit spolu? Čtěte dál...

zobrazit

Malá sbírka receptů podle ročního období

V následujícím textu jsou popsány kroky, které vedou k vytvoření malé sbírky receptů podle ročního období.

zobrazit

Jak děti a rodiče vařili

V naší MŠ se snažíme zařazovat zdravé, ale i netradiční suroviny a potraviny, abychom je dětem více přiblížili. V rámci Ekoškoly jsme se proto rozhodli věnovat tématu Jídlo. Uspořádali jsme nejen pro rodiče, prarodiče i kamarády kuchařský den.

zobrazit

Co přinesla spolupráce ekotýmů dvou škol

V rámci řešení neuspokojivých otázek z Analýzy tématu jídlo jsme se dostali k problému, jak naše návrhy na úpravu jídelníčku dostat do školní jídelny, která vaří pro dvě mateřské a jednu základní školu.

zobrazit

Pomazánko - co v sobě ukrýváš

Zjistit oblíbenost pomazánek - věčný problém nejen na naší MŠ. Předcházet plýtvání jídla, seznámení dětí - z čeho jsou zdravé pomazánky vytvořeny. Návaznost v EV výuce.

zobrazit

Kompostování v mateřské škole zahájeno!

Přeměna zahrad do přírodního stylu nás vybízela k využívání přírodního odpadu. Pořídili jsme kompostéry a všechno dobrodružství s bioodpadem tím teprve začalo...

zobrazit

Zelenina a ovoce v pyramidě

​Otevřené otázky vedou děti k odpovědím, nad kterými přemýšlejí. Pro malé nebo nejisté děti je prožitek, „že ví“, moc dobrá a podnětná zkušenost.

zobrazit

Zdravě i chutně

Dlouhodobě se snažíme předejít zbytečnému plýtvání jídlem a vést děti ke zdravým stravovacím návykům.

zobrazit

Paprika a chléb

Pochopení pojmů Surovina a Potravina může vést k tomu, že se děti budou lépe orientovat v tom, co jedí.

zobrazit

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.