Materiály1

Připravili jsme materiály speciálně připravené pro učitele mateřských škol, které vás krok za krokem provedou realizací programu Ekoškola.

Naše materiály vás provedou programem Ekoškola a pomohou vám nastartovat změny, o které usilujete. Všechny materiály pečlivě připravujeme a testujeme ve spolupráci se zapojenými Ekoškolami.

Kompletní tištěné materiály, potřebné k realizaci programu Ekoškola, obdržíte poštou po registraci do programu. Mnoho materiálů je pouze v elektronické podobě, jsou ke stažení na této stránce. 

 METODICKÉ  MATERIÁLY 

Plánujeme změnu - 2 plakáty 

Plakát, který dětem přibližuje a vysvětluje návaznost Analýzy, Plánu činností a Sledování. Spolu s plakátem vznikl i obrázkový manuál pro učitele, rodiče a další, které téma zajímá. Obsahuje návod jak efektivně plánovat a příklad, jak by mohl vypadat Plán činností.

Ke stažení: Plakát

Ke stažení: Manuál

 Jak jsme na tom v naší školce - otázky k Analýze pro MŠ 

Obrázková Analýza pro mateřské školy. Doufáme, že vám tato nová verze materiálu usnadní pátrání ve škole i práci při hledání silných či slabých stránek v MŠ. 

Ke stažení:

Jak jsme na tom v naší školce - obrázkové otázky k Analýze

Úvodní text - návod, jak s otázkami pracovat a na co nezapomenout.

Téma Jídlo a svět:          Textová část                          

Téma Odpady:                Textová část              

Téma Voda:                     Textová část                 

Téma Prostředí školy:    Textová část                  

Příručka pro učitele mateřských škol

Tato příručka je základním metodickým materiálem, který vás povede při realizaci programu ve vaší školce  krok za krokem. Příručku jsme tvořili spolu s učiteli MŠ a testovali ji v praxi celkem na 25 mateřských školách v České republice.

Vycházeli jsme z psychologických zvláštností dětí předškolního věku a místních specifik předškolního vzdělávání. Důležité pro nás bylo také začlenění nejnovějších poznatků o vztahu člověka k přírodě, jeho odcizování přírodě a vlivu životního prostředí na člověka. Metodiku 7kroků jsme upravili spolu s učiteli a testovali ji v praxi. 

Ke stažení: Příručka pro učitele mateřských škol                                                        

Deník jedné Ekoškolky

Zalistujte deníkem jedné (ne)obyčejné Ekoškolky, který stručně zachycuje, jak lze propojovat jednotlivé kroky a témata Ekoškoly a jak probíhá práce v programu během jednoho školního roku. Přečtěte si, jaké zážitky, zkušenosti, radosti i nesnáze potkali naši školku.

Ke stažení: Deník jedné Ekoškoly 

Přílohy deníku ke dtažení

Kriteria pro mateřské školy

K dosažení mezinárodního titulu Ekoškola je třeba dosažení dostatečné úrovně v kritériích, která sleduji kvalitu naplňování všech 7 kroků programu. Kritéria si zde můžete stáhnout a vyzkoušet (zapisovat resp. „křížkovat“ můžete pouze v modrých nebo růžových řádcích, body se už sami počítají).

Pro školní rok 2017/2018 jsme kritéria upravili a přizpůsobili praxi na MŠ. Novinkou je kritérium 6.7.

Ke stažení: Kriteria pro MŠ 

Formulář pro příklady dobré praxe

Dejte nám vědět, co ve školce děláte. Nejenom nás, ale také kolegy z ostatních škol i širokou veřejnost zajímá, co jste dokázali na vaší cestě v Ekoškole, jak postupujete v 7 krocích a co jste udělali v Tématech Ekoškoly. Vyplňte formulář (ke stažení níže) a zašlete také fotografie. Fotografie zasílete v co nejlepší kvalitě a nejlépe přes úschovnu (kvůli velikosti fotek, nemusí být emailem přeneseno). Prosím zasílejte vyplněný pdf soubor, nikoliv scany tohoto souboru apod.

 K vyplnění: Formulář dobré praxe

Ekoprovoz ve školách

Příručka Ekoprovoz přináší praktické rady a nápady jak ekologicky zefektivnit provoz mateřské školy.

Příručka je původně určená pro základní a střední školy, nicméně i mateřské školy zde najdou zajímavé tipy.

 Ke stažení: Ekoprovoz ve školách

 

 

Příklady dobré praxe - publikace

Jedná se o první příklady, které jsme posbírali během dvou let testování programu Ekoškola pro MŠ. Zalistuje a

inspirujte se u těch, kteří programem Ekoškola pro mateřské školy již úspěšně procházejí.  

Buďte i vy inspirací – příští publikované příklady mohou být i z vaší školky!

Ke stažení: Příklady dobré praxe

 

INFORMAČNÍ MATERIÁLY

LOGA KE STAŽENÍ

       

 

 

 

 

Zahradní bomba

Příručka vám pomůže proměnit témata přírodopisu ve hru a zážitek, budete nejen rozvíjet dovednosti dětí, ale žáci budou skutečně pracovat a radovat se z poznatků získaných vlastním bádáním, zažijí úspěch a pocit, že každý z nás má velkou moc změnit svět k lepšímu. Připravili jsme pro vás badatelské lekce, které vám pomohou prozkoumat krok za krokem školní zahradu.

Ke stažení: Příručka Zahradní bomba

  

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.