Kampaň obyčejného hrdinství BUDE, ale JINDY! TRÉNUJTE DOMA!

Kampaň obyčejného hrdinství se přesouvá na říjen 2020. TRÉNUJTE již teď DOMA!

Kampaň obyčejného hrdinství BUDE, ale JINDY! TRÉNUJTE DOMA!
Vloženo

V reakci na epidemiologickou situaci přesouváme KAMPAŇ OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ na říjen 2020. Kampaň se uskuteční v termínu od 21. 9. do 23. 10.

Vezměme to jako skvělou příležitost. Do té doby můžeme trénovat doma různé výzvy sami!

Do konce tohoto školního roku, případně nejpozději od přípravného týdne bude otevřena nová registrace škol. Všem aktuálně přihlášeným školám pošleme zvlášť upozorňující email.

Více o Kampani obyčejného hrdinství zde.

CO MŮŽETE TRÉNOVAT, aneby vybrané výzvy i pro případ karantény:

1. Výzva
Obtížnost 1

Vyplň dotazník výzkumu Ekoškoly – jen pro učitele z Ekoškol!
Výzkum o potřebách učitelů z Ekoškol směřuje k tomu, aby program v budoucnu byl maximálně efektivní, pro učitele co nejméně zatěžující a měl co nejvyšší dopad.

Pokud tento dotazník vyplní více než dvě třetiny učitelů z Ekoškol, získá kancelář Ekoškoly tak dobré informace, že to bude mít zásadní dopad na celou budoucnost programu v ČR. Proto šiřte tento dotazník dál, i mezi své zapojené kolegy a další Ekoškoly!
Je to jen 15 minut, ale mohou změnit budoucnost!

2. Výzva
Obtížnost 1

Šetři vodou při čištění zubů!
Nalej si vodu do kelímku nebo si jen krátce vypláchni ústa!

Pokud budeš tento postup dodržovat celý rok, tak ušetříš 8 plných van vody nebo 6 424 čajových šálků.

3. Výzva
Obtížnost 2

Zasaď rostlinu!
Zasaď si kytku, bylinu nebo strom. Můžeš venku (strom určitě) nebo i doma do květináče.

Rostliny a zvláště stromy absorbují ve velkém oxid uhličitý, který je jeden ze základních plynů stojících za skleníkovým efektem. Jeden hektar lesa za rok z ovzduší naváže a vymaže oxid uhličitý v množství 15 tun, tedy tolik, kolik vypustí středně velké auto za 100 000 km.

4. Výzva
Obtížnost 3

Staň se šetrným spotřebitelem!
Staň se šetrným spotřebitelem. Kup si nebo vyrob látkovou tašku či síťovku a jen tu používej na nákupy.

Nevyužívej plastové sáčky, tašky a nové papírové tašky (Bohužel i papírová taška zatěžuje životní prostředí! Při její výrobě dokonce více než plastová.). Zároveň nekupuj kvůli výzvě novou látkovou tašku! Tašky z bavlny se vyplatí, ale jejich výroba také zatěžuje životní prostředí. Proto je třeba je využívat dlouhodobě.  Vyrobte si pytlíky na ovoce a pečivo ze starých záclon či vyrobte nebo sežeňte látkovou tašku.

5. Výzva
Obtížnost 4

Minimalizuj odpad!
Nakupuj tak, abys produkoval co nejméně odpadu (tříděného i směsného). Vejde se všechen tvůj odpad po deseti dnech do jednoho 10 litrového pytle?

Průměrný Čech vyprodukuje ročně zhruba 320 kg odpadu, z toho zhruba 13 % tvoří tříděný odpad. To je průměrně 6,14 kg na člověka za týden. Kolik kilogramů odpadu, včetně toho tříděného, vyprodukuješ za týden (zvaž pytel na klasické váze)? Pokud kompostuješ, tak bio odpad nepočítej.

6. Výzva
Obtížnost 4

Omez maso!
Omez pokrmy z masa! Nejde o to ho přestat jíst, jen není třeba ho konzumovat každý den (a to ani ze zdravotních důvodů). Zkus sedm dní hledat alternativy, které by ti maso nahradily nebo ti odvedly pozornost od chuti na něj. Produkce masa, hlavně chov hovězího, přispívá k produkci skleníkových plynů více než všechna automobilová doprava na této planetě dohromady. Za jeden den bez masa ušetříš 9,1 kg CO2 a „zachráníš“ 0,025 zvířete.

7. Výzva
Obtížnost 2

Buď venku!
Každý den buď minimálně jednu hodinu venku v přírodě (i kdyby to měl být městský park).

Jen pro ty mimo karanténu - pohyb v přírodě s rodinou nebo sami je jedna z nejlepších prevencí a vede k posílení organismu. Pohyb venku totiž zlepšuje psychickou pohodu, paměť a zvyšuje imunitu.

 

Díky za pochopení a o to více se těšme na podzim!

.

Zobrazit web

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.