Co je zdravé víme, rádi si to sníme. Nebo vypijeme.

Na školní zahrádce jsme sklidili mrkvičky. Děti navrhovaly, jakou pochoutku uvaříme. Při hlasování zvítězil mrkvový dort těsně před sušenkami a pomazánkou. Dostali jsme nápad, co tak dort zapít čerstvou šťávou z mrkve a porovnat ji s kupovanou.

Název školky: ZŠ a MŠ Oskava, příspěvková organizace, Oskava 110, 788 01
Krok: EV ve výuce
Téma: Jídlo a svět

Ze školkové zahrádky jsme sklidili úrodu mrkviček. Tato zelenina je u dětí oblíbená, ve školce se často objevují pokrmy z mrkve v jídelníčku. Proto nebyl pro děti problém navrhnout, jak mrkvičky zpracujeme nebo co z nich uvaříme. Nejvíce smajlíků získal mrkvový dort těsně před sušenkami. Body získala i pomazánka, polévka, jen salát děti nezaujal. Nastalo plánování, jaké suroviny jsou k pečení dortu potřeba, jaké náčiní budeme potřebovat, co - kdo přinese. Příští den již od rána probíhaly přípravy. Děti čistily, krájely, strouhaly, vážily, kontrolovaly recept a... nemáme cukr. Pája ho zapomněla přinést. Co budeme dělat?... Poprosíme paní kuchařku. Vše dobře dopadlo, máme všechny suroviny, těsto je připraveno ("Chutná jako perník." říká Martin). Než se dort upeče, začali jsme připravovat šťávu z čerstvých vypěstovaných mrkviček. Byli jsme zvědaví, zda poznáme nějaký chuťový rozdíl mezi čerstvou a kupovanou šťávou. Porovnávali jsme BIO 100% mrkvovou šťávu koupenou, se šťávou z odšťavňovače. S paní učitelkou jsme byly samy zvědavé, zda nějaký rozdíl poznáme ...? První rozdíl byl vizuální hnědá a oranžová barva. Děti chutnaly a porovnávaly obě šťávy, umisťovali smajlíky ke šťávě, která jim více chutnala. Vše zdokumentoval a zapsal Lukášek. Zjistili jsme, že šťáva z mrkviček ze zahrádky má výraznější chuť, je více sladká a chutná mnohem lépe. Nás dospělé tak velký rozdíl mezi domácí a kupovanou šťávou opravdu překvapil. Dort se podařil, ale velký prožitek mají děti i ze šťávy. Příště, zkusíme porovnat chuť mrkve ze zahrádky a kupované.  

Autor: Lenka Punčochářová

Jídlo

MS Oskava

Jednu schůzku Ekotýmu jsme věnovali tvorbě Ekokodexu. Zvolili jsme rýmy, které se dětem dobře pamatují. Děti nakreslily obrázky k jednotlivým tématům a ty nás v rýmování ještě podpořily.

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.