Hmyzí hotel

Výroba nového hmyzího hotelu. Malý už nám nestačí, potřebujeme větší.

Název školky: Mateřská škola Markušova a detašované pracovište Dubnova
Krok: Plán činností
Téma: Prostředí školy

Na začátku školní roku se dětský ekotým vydal na průzkum zahrady. Prohlédli jsme si všechna naše stanoviště-Rybníček, Kompostinku, Atrium, Pod javorem a Lesík. Na informačních panelech jsme se dozvěděli zajímavé postřehy o přírodě. Pojmenovali jsme stromy v lesíku.  Popřemýšleli jsme, proč listnaté stromy nemají listy, a vrbový tunel nevypadá jako tunel. S údivem jsme prohlédli nádherný keřík levandule, který se přes letní měsíce rozrostl do veliké šíře. Provoněni levandulovou vůní, jsme se vraceli zpátky do školky, když tu najednou naše oči spočinuly na hmyzím domečku.

Jaké bylo naše překvapení! Otvory v bambusových tyčích byly zavřené! ,,Kdo to udělal?“ ozvalo se., Asi ten hmyz?“ Celý domeček je již plný!“ zvolala Rozárka. Musíme jim najít něco jiného, většího“! Ozval se Fanda.

Mezi dětmi se rozpoutala divoká diskuse o tom, kde a jakým způsobem broučkům, beruškám, škvorům, zlatuškám, čmelákům, včelkám samotářkám pomůžeme. Děti ví, že tento hmyz je pro zahradu důležitý. Opylují stromy, živí se velkým množstvím hmyzích škůdců a mšic.

Aby nebylo smutno broučkům ve starém malém hotelu, usoudili jsme, že ten nový umístíme hned vedle něho. V létě je krytý listnatými javory, keři. Je napůl uschovaný v houští. ,,To by snad šlo“, řekl Štěpánek.

U nejstarších dětí již nepotřebovaly domeček pro panenky. Nejdříve sloužil jako ,,Knihobudka“. Knihobudka je celoroční projekt, kdy si děti mohou půjčovat knížky od jiných dětí. Je to podobné jako v knihovně. Děti mají kartičku, na kterou se zapisují názvy knih, doba půjčení a odevzdání. O tom ale příště.

Knih bylo po nějakém čase více a více a domeček se plnil. Požádali jsme spolu s dětmi pana školníka, který přestěhoval prázdnou velkou skříň do prostoru u schodiště. Knihy tak získaly nový domov.

Ale co naši broučci? Domeček po panenkách byl opět volný. S dětmi jsme jej přestěhovali do třídy a již jsme plánovali. Děti malovaly nápady, jak by domeček měl vypadat. Radily se. Umístíme ho skutečně vedle toho starého hotelu? Bude tam dost místa? Z jakého je materiálu? Asi musíme vyrobit novou střechu? Kdo to koupí? Kdo přinese hřebíky a kladivo? Kdo přinese cihly, aby hotel nestál na zemi? Na každičkou otázku jsme společně hledali odpovědi. A našli.

Maminka Honzíka přinesla cihly, praktikantka Katka donesla nepovedené a polorozbité věci z keramiky, děti přinesly rozbité hrníčky. Paní učitelka zakoupila krytinu na novou střechu, bambusové tyče. Paní uklízečka sehnala kladivo a hřebíky. Příští týden se ze třídy ozývaly rány. Děti přibíjely novou střechu. S Katkou děti namotávaly slaměnou výstelku pro broučky. Pan školník vyvrtal i jednotlivé otvůrky v starých kulánech. Dříve to byly dřevěné židličky do našeho lesíka. Měly jména po jednotlivých měsících. Bohužel byly vyrobeny z nevyzrálého dřeva a časem popraskaly v půlce. Tak také posloužily.

.Hotel se pomaličku zaplňuje. Teď již budeme zase pozorovat a těšit se z prvního nájemníka.

Autor: Wildová Lenka

Prostředí školky

MŠ Markušova - hmyzí hotel

Přistavujeme nový hotel

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!




Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.