Jak děti a rodiče vařili

V naší MŠ se snažíme zařazovat zdravé, ale i netradiční suroviny a potraviny, abychom je dětem více přiblížili. V rámci Ekoškoly jsme se proto rozhodli věnovat tématu Jídlo. Uspořádali jsme nejen pro rodiče, prarodiče i kamarády kuchařský den.

Název školky: MŠ Vlkava, okr. Příbram
Krok: Akční den
Téma: Jídlo

Rozhodli jsme se, že uspořádáme pro rodinné příslušníky a kamarády "Kuchařský den". Rozhodli jsme se pro den, kdy k nám přijede profesionální kuchař a rodiče se mohou ptát i na dotazy a rady k vaření i stravování dětí. Rodiče, babičky, dědečky, strýčky, tetičky, sourozence i kamarády jsme pozvali na společné odpoledne.

Společně s Ekotýmem rodičů jsme naplánovali den „Vaříme spolu“. Rozdělili jsme si úkoly, jak den zajistíme. Děti vyberou recepty podle ročních období. Učitelky zajistí potraviny, rodiče přinesou pomůcky (mixér, forma na bábovku, ostrý nůž), které ve školce nemáme, děti připraví vše ostatní na práci, Mrkváček jim pomůže.

Výběr receptů probíhal tak, že vždy dvě děti vybraly jeden recept k určitému ročnímu období, který se jim líbil. Vzaly si jej ke stolečku a nakreslily, jak by měl vypadat výsledek, jak by si přály, aby vypadal. Na stoleček jsme jim připravili různé potraviny a ptali jsme se: Kde je můžeme koupit? Už jste je někde viděly? Cestují k nám z daleka nebo se vyrábí třeba u nás na Vlkavě?

Po pečlivém výběru vyhrála tato jídla: jarní hrášková polévka zdobená sýrovými kuličkami, letní ovocný tvarohový krém, zdobený čerstvým ovocem, podzimní dýňová pomazánka se strouhaným sýrem, květáková a brokolicová pomazánka s tradičním pomazánkovým máslem s pažitkou nebo ředkvičkou, zimní tvarohová bábovka s kandovaným ovocem, sypaná cukrem. Recepty najdete zde. Použili jsme výrobky Jaroměřické mlékárny, která společně s Ekoškolou nabídla zapojení do výzvy "Vaříme spolu".

Maminky začaly přicházet již po odpočinku dětí a společně s námi se pustily do vaření. Děti pomáhaly a asistovaly: připravovaly suroviny na jednotlivé tácy, aby bylo vše zajištěné. Dětem jsme řekli název, případně popsali výrobek a hledaly a nosily potraviny. Pak s maminkami pracovali ve skupinkách a tady děti: přidávaly suroviny, krájely, zdobily, mazaly cukrovaly, ale práce se stroji, sporákem a krájení ostrým nožem jsme nechali na rodičích (do práce se zapojili děti, všechny učitelky, provozní zaměstnanci, tatínkové, maminky, babičky, dědečkové, tety i starší sourozenci, prostě všichni, kdo přišli). Každý ochutnal uvařenou polévku, bábovku, pomazánky i sladký krém. Nakonec jsme zhodnotili své úspěchy (první bábovka v životě) i neúspěchy (při vaření chytla od sporáku chňapka). Že nic nezbylo, bylo důkazem, že se to povedlo.

Rodiče si pak s dětmi hráli a společně si vyprávěli až do tmy. Rodiče pomohli s úklidem a děti nandávaly nádobí do myčky. Z plastových misek jsme vyzkoušeli s dětmi z  Ekotýmu vyrobit vánoční svícínek, který jsme vystavili v šatně.

Jitka Čadilová

Jídlo

MŠ Vlkava - Jak děti a rodiče vařili

Vaříme spolu

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.