Jak jsme se rozhodli upéct štrůdl

Zjistili jsme, že v sousedství je jabloň se spadanými jablky, které by se mohly využít na křížaly či upečení štrůdlu. Na naší zahrádce spadalo spousty lískových oříšků, tak to by mohla být dobrota a navíc pečení děti baví.

Název školky: MŠ Sluníčko Krupka
Krok: EV ve výuce
Téma: Jídlo

Jak jsme pekli štrůdl a co nás k tomu přivedlo
V sousedství naší školky stojí Dětské centrum se zahradou, na kterém roste jabloň s planými jablky. Ta opadávají a pracovnice centra je vyhazují. Dovolili jsme se, že bychom nějaká jablíčka posbírali a nadělali z nich křížaly. Při sběru jablek jsme jich několik setřásli i ze stromu. Nakonec to všechno dopadlo ještě jinak. Maminka z DM ,,Cvrčka“, která je v naší školce s dcerkou v Ekotýmu nám odpoledne podávala celou tašku dalších jablek, které pro nás načesali. Druhý den nám donesla listové těsto na pečení štrůdlů. Děti se na pečení těšily. Hned jsme se domluvili s paní hospodářkou, který den by se pro pečení hodil a v pátek jsme si upekli jablkový štrůdl. Aby byl ještě lepší, nasbírali jsme si na zahradě lískové oříšky, rozlouskali a použili do štrůdlu.
Na pečení štrůdlu se děti podílely vlastní iniciativou - krájely, škrábaly slupky, strouhaly atd. Slupky jakožto bioodpad jsme vysypali na zahradě do kompostu.
No a po obědě si úplně každý kousek štrůdlu ochutnal a mooooc jsme si ho vychvalovali, jak se nám povedl. Dali jsme ochutnat i všem zaměstnancům a paní kuchařky nám za dobrotu poděkovaly.
Doporučení ostatním koordinátorů:
 Buďte všímaví, využijte zdrojů ve svém okolí.“ Dětem i ostatním zaměstnancům štrůdl chutnal a další výzva to byla i pro zaměstnance „Cvrčka“, kteří si další jablíčka načesali i pro sebe a zjistili tak, že jsou šťavnatá a sladká. Jen je potřeba strom prořezat, ať jsou jablka pěkná.

Autor: Jana Dudová

Jídlo

MS Sluníčko Krupka - štrůdl

Pečeme štrůdl

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.