Kouzlení s bylinkami

Děti si vyzkouší jakou péči potřebují vysázené bylinky, zjistí možnosti jejich využití a zpracování i jejich účinky na zdraví. Budou se učit prostřednictvím vlastních praktických činností.

Název školky: Mateřská škola Štítná nad Vláří, okres Zlín
Krok: Jídlo a svět
Téma: EV ve výuce

V loňském roce jsme zasadili ovocné keře, dařilo se také dýním a rajčatům, proto bychom se letos chtěli naučit pěstovat a využívat bylinky.  Děti se vydaly na zahradu, aby prozkoumaly, jaké bylinky nám tam rostou. Povídaly, jaké bylinky pěstují doma a k čemu je používají. Při setí řeřichy zjišťovaly,  jaký je rozdíl mezi sázením a setím, mezi sazenicí a semínkem, kde se vezmou semínka a co potřebují k tomu, aby mohla vyklíčit, jak se o ně dále starat a jaký nám přinesou užitek. Dozvěděly se, že některé bylinky mají léčivé účinky, jiné používáme jako koření k dochucení jídel. Rozplánovali jsme společně úkoly, připravili nářadí, zeminu a velké truhlíky. Se sazenicemi nám pomohly maminky, paní kuchařka i paní učitelky. Nejprve jsme však zjistili, jaké bylinky by paní kuchařka potřebovala k přípravě jídel. Děti připravily plakáty a vydaly se za paní kuchařkou, aby zaznamenala, které bylinky by si přála zasadit. Když se venku oteplilo, vydali jsme se sázet. Na dno truhlíků jsme nasypali vrstvu kamínků pro drenáž a na ně nasypali vrstvu zeminy k pěstování bylinek. Při sázení dávaly děti pozor na kořínky a rostlinky opatrně zalily. Nyní budou bylinky potřebovat naši dobrou péči a starostlivost. I o tu se děti rozdělily a vše si rozplánovaly. Těšíme se, jak budeme z bylinek vařit léčivé čaje, ochutíme  si vodu nebo pomazánku. Plánujeme bylinky také sbírat a sušit pro zimní měsíce. Na schůzku velkého Ekotýmu chceme připravit pomazánku s různými druhy bylinek jako hádanku pro maminky. A když se podaří, připravíme i velkou bylinkovou slavnost pro celou školku, jako oslavu toho, že můžeme být zase všichni spolu.

Naše aktivita je propojena s analýzou. Hledali jsme odpověď na otázku "Využíváte výpěstky ze školní zahrady?" a zjistili jsme s dětmi, že nevyužíváme bylinky. Na bylinkové spirále nám roste pouze pažitka a šalvěj. 

 

Oldřiška Říhová

MŠ Štítná nad Vláří - Kouzlení s bylinkami

Kouzlení s bylinkami

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.