MRKVOVÝ DORT aneb pečeme ze surovin

Co je to surovina a potravina? Aby si děti ujasnili pojmy, upečeme něco dobrého ze surovin. A děti budou podle receptu samy vážit, šlehat.... Dort se povedl - byla to ňamka a dort všem moc chutnal.

Název školky: MŠ Sluníčko Krupka
Krok: EV ve výuce
Téma: Jídlo

Zjistili jsme s dětmi rozdíl mezi potravinou a surovinou. Hráli si s obrázky, které si vystřihali z letáků a časopisů, přiřazovali k rohlíku či mrkvi do kruhů a říkali proč.
Vzala jsem velký arch papíru, na který jsem kreslila dětem tři možnosti výběru toho, co si společně uvaříme nebo upečeme. Bylo to zábavné, děti hádaly, co kreslím a už se jim sbíhaly sliny. Bylo znatelné, jak se těší, co zvítězí. Potom jsem dala kolovat tácek se smajlíky, každý si jeden vzal a ten potom na vyzvání přiřadily k jednomu obrázku.  Zvítězil mrkvový dort. Členové Ekotýmu zašli za paní hospodářkou s prosbou, zda bychom se mohli domluvit na termínu, kdy si dort upečeme. Na dotaz: „My jsme se s vámi přišli domluvit, jestli si můžeme upéct dort?“ Dostali jsme svolení a mohli jsme se těšit. Recept na mrkvový dort jsem slíbila zajistit.
Potom přišla chvilka pečení. Děti podle receptu mrkve oškrábaly a nastrouhaly, vážily, mixovaly, míchaly těsto, vymazaly a vysypaly dortovou formu. Ušlehaly i citrónovou polevu. Pečení byla pro děti zábava.
U paní hospodářky:
Doporučení ostatním koordinátorům:
Děti jsou při rozhodování velmi důležité a pečení je zábava. A jak to pak chutná...

Autor: Jan Dudová

Jídlo

MŠ Sluníčko Krupka - dort

Pečeme mrkvový dort

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.