Na cestě ke zdraví, bylinky nás provází

Chceme zvýšit povědomí dětí o přírodních způsobech, jak léčit různé nemoci. S pomocí bylinek se můžeme před nemocemi chránit.

Název školky: Základní a mateřská škola Tečovice
Krok: EV ve výuce

Bude jen potřeba naše úsilí, chuť pro sebe a své okolí něco udělat. S dětmi si bylinky vysejeme do květináčků ve třídě. O rostlinky se budeme denně starat. 

Pohádkou „Jak krtek uzdravil myšku“, která nás doprovází, celým tématem si děti vyzkouší díky smyslovým hrám na chuť, hmat, čich a zrak, jaké bylinky existují. Některé bylinky léčí nebo jsou výborné do jídel jako koření nebo na pomazánku. Zajímáme se o to, čím konkrétně bylinky pomáhají. Nejlepším měsícem k začátku projektu je březen. Našimi kamarády pomocníčci budou krteček a myška z příběhu. Pro přípravu bylinkové zahrádky, kterou si s dětmi společně založíme, si přichystáme semínka nejrůznějších bylinek – majoránku, mátu, levanduli, petrželku, meduňku, bazalku a tymián a nádoby k setí. Nejlépe hliněné květináče, podmisky, hlínu, kamínky a vodu. Na dno květináče vysypeme několik kamínků, další vrstvou bude hlína a nahoru zasejeme semínka. Přihrneme ještě malou vrstvou hlíny, semínka pokropíme vodou tak, aby se nám nevyplavila. Umístíme na slunné a teplé stanoviště. Jednotlivé květináče označíme obrázkem bylinky, aby nedošlo k záměnám. V několika následujících dnech by měla semínka začít klíčit. My tento úžasný proces budeme pozorovat, sledovat, starat se a pečlivě zaznamenávat. Díky zapojení dětí do sázení semínek se povedlo, že většina dětí bylinky ochutnala. Mnohé z nich si na nich pochutnávají i během dalších měsíců. Bylinky podáváme ke svačinám, zlepšují kvalitu dopoledních i odpoledních jídel. Společně s dětmi si připravujeme bylinkový čaj s mátou, proti nachlazení a pro dobrou náladu a vhodně je zařazujeme do jídelníčku např. do pomazánek, salátů, polévek a dalších dobrot. 

 

Autor: Strouhalová Dana

EV ve výuce

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.