Ostružiny pro parádu a taky na marmeládu

Stal jsem se zahradníkem. Když se starám a pečuji,nebojím se to už ochutnat. Poznávám nové chutě, práci, přírodu zázraky sluníčka a vody a těším se z vykonané práce.

Název školky: MŠ Vidče, okres Vsetín
Krok: Plán činností

Když sluníčko hodně hřeje a úrodě hodně přeje, ostružiny pro parádu zbyly nám i na marmeládu.

V naší Mateřské škole Vidče jsme v posledních letech vybudovali přírodní zahradu. Vyvýšené záhony tu byly postaveny jen pro naše děti, aby mohly zahradničit, sázet, zalévat a pozorovat růst svých rostlin. Děti zahradničí s nadšením. Kromě ovoce a zeleniny pěstujeme také ovocné keře mimo jiné i ostružiny. Tento živý plot nám zdobí zahradu a v parném létě jeho plody přijdou k chuti. Letos se nám díky krásnému létu urodilo nadmíru ostružin. Co s nimi? S geniálním nápadem přišla paní ředitelka. Uvaříme si marmeládu! Košíky, plné letních pokladů, které dozrály v době, kdy byla školka zavřená nám naše pohotová zahradnice zamrazila. Zářijovou úrodu pak děti posbíraly samy a s nadšením přihlížely, jak se tyto dobroty změní v lahodou marmeládu. Do činnosti byla zapojena celá třída , nejvíce však děti z Ekotýmu. Paní kuchařka   z Ekotýmu ochotně spolupracovala a podílela se největším dílem na výrobě. Pro ukázku jsme ve třídě, na bezpečném místě vařili menší hrnec. Ostružiny, cukr a voda. Pod dozorem mohly děti pomáhat míchat. Zbytek se dovařil ve školní kuchyni z bezpečnostních důvodů. Děti pomáhaly vymývat  a připravovat sklenice na zavařeniny. Po naplnění marmelády do sklenic děti pomalovaly sklenice, dle svých představ. Na třídní schůzce pak proběhla ochutnávka i s rodiči.
Rady: Děti potřebují služby v zalévání. Bylinkové listy je možné použít na obtiskování plátěných pytlíků do nichž pak sušené bylinky ukládáme. List malinovníku je dobré usušit a přimíchat k jahodníku a petrklíči pro výborný čajíček  v podzimním období.

 

Autor: Hana Crhová, ředitelka

Plán činností

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.