Pomazánko - co v sobě ukrýváš

Zjistit oblíbenost pomazánek - věčný problém nejen na naší MŠ. Předcházet plýtvání jídla, seznámení dětí - z čeho jsou zdravé pomazánky vytvořeny. Návaznost v EV výuce.

Název školky: Mateřská škola, Maxima Gorkého 22, okres Bruntál
Krok: Monitorování a vyhodnocování
Téma: Jídlo

Na ekoschůzce s rodiči i dětmi jsme řešili problém s pomazánkami. Domluvili jsme se i s paní kuchařkou, která je v Ekotýmu, že zjistíme formou ankety pro děti, která pomazánka jim chutná či nechutná. Děti po svačince - v rozmezí 14 dní pomocí "lepíků" se smajlíky  zaznamenávaly oblíbenost pomazánky. Je škoda, že děti nejsou zvyklé jíst dobré a zdravé pomazánky, které jim paní kuchařka s láskou a nápaditostí připravuje. Vymýšlí pro ně zajímavé a hlavně zdravé pomazánky např. z lososa, cizrny, červené čočky... Snažíme se děti seznámit s novými chutěmi netradičních pomazánek. Paní kuchařka dětem vysvětlila a ukázala z čeho se ta "zdravá" a výborná pomazánka vytvoří. Děti musely i hádat, co všechno se do pomazánky zamíchalo. Hovořili jsme s dětmi i o tom, co jim v pomazánkách nejvíce vadí. Nejčastější odpovědí byla cibule a to "zelené" - petrželka, pažitka...  Analýzu jsme s dětmi vyhodnotili. Nejoblíbenější pomazánkou se stala sýrová a neoblíbená čočková.
 Abychom předcházeli plýtvání jídla, s dětmi jsme se domluvili, že se budeme snažit ochutnávat zdravé pomazánky, tak že si dáme menší porci "těch neoblíbených" a děti se budou podílet na vytvoření jídelníčku a svačinek ....mohou donést recept od maminky. Paní kuchařka recepty zdravých svačinek sepsala a nabídla rodičům. K tomuto tématu jsme navázali i v EV výuce. Děti si vytvořily potravinovou pyramidu, poznávaly ovoce, zeleninu, co je zdravé a nezdravé. Zaznamenávaly kresbou jaké ovoce a zelenina se objevili v jídelníčku.

  

Autor: Eva Baťková

Jídlo

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.