Pozorování a bádáním k zahradnímu jezírku

Děti pozorovaly množství a skupenství vody v jezírku. Také vybíraly rostliny a živočichy, kterým by se v něm dařilo. Společně s rodiči se podařilo vybudovat okrasné jezírko i s bylinkovým záhonem.

Název školky: Mateřská škola Čtyřlístek, Praha 9-Běchovice
Krok: Voda
Téma: Plán činností

Pro školní rok 2021/2022 si děti z Ekotýmu v naší mateřské škole vybraly téma „Voda“.
Po analýze a plánování, které jsme prováděli na podzim, si s děti stanovily za cíl vybudovat zahradní jezírko, jako zdroj pitné vody, který přiláká některé živočichy na školní zahradu. Již v říjnu nám ochotný tatínek daroval nádrž na jezírko a umístil ho do země na zahradě. Od té doby děti pozorovaly a zaznamenávaly, kolik vody v různých měsících do jezírka napršelo, jak v průběhu roku voda mění své skupenství. Děti si také povídaly o zvířátkách žijících ve vodě a u vody, vytvořily koláže z fotografií, vlastních kreseb o životě vybraného zvířátka a také vodních rostlin.
Na jaře na schůzce velkého Ekotýmu jsme s rodiči a dětmi naplánovali brigádu. A tak se nám jedno červnové odpoledne konečně podařilo splnit cíl-vybudovat zahradní jezírko i s lekníny a s bylinkovým záhonem. Ochotní tatínkové donesli do školky velké kameny na obložení jezírka a skalku. Rostliny jsme z části pořídili z našetřených peněz od rodičů z  „Jablíčkového dne“ a z „Jarmarku“ a některé rostliny nám přinesli rodiče. Plán prací jsme měli připravený ze schůzky Ekotýmu, ale přesto se tatínkové domlouvali na místě, jak si rozdělí práci. Nejprve děti vyprázdnily jezírko a pomocí kbelíčků odnosily vodu ke vzrostlým stromům. Tatínkové jezírko vyčistili hadicí. Potom vykopali drny trávy a vytvořili z kamenů a zeminy skalku a připravili ji pro sázení. Paní učitelky s maminkami rozmístily na záhon rostliny a zasadily do zeminy. Děti potom zasazené rostliny zalily konvičkami.
Po vykonané práci se všichni mohli občerstvit připravenou šťávou od paní kuchařky, melounem a koláčky.
Odpoledne jsme si moc užili a podařilo se vytvořit krásné jezírko s lekníny, kosatcem, do kterého se nám možná přistěhují žabky, rybičky nebo jiná zvířátka a budou sem chodit pít ptáčci a děti je budou moci pozorovat. Zahradu nám zkrášluje nový koutek živé přírody a kromě jezírka tam můžeme obdivovat bylinky jako mátu, bazalku, levanduli, šalvěj, mateřídoušku.

Bc. Eva Mašitová

Zahradní jezírko MŠ Běchovice

Bádáním a pozorováním k zahradnímu jezírku

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.