Prostředí nebo Odpady

Jaké téma si zvolíme? PROSTŘEDÍ nebo ODPADY? Uděláme hlasování a nebudou dohady. Děti, mámy, tátové, společně si vybereme, co ve školce probereme. Volbu tématu, kterým se budeme zabývat, jsme ponechali zcela na volbě dětí a rodičů.

Název školky: ZŠ a MŠ Oskava, příspěvková organizce
Téma: Prostředí školy

V září nás čekala volba druhého tématu, kterým se budeme zabývat. Volbu tématu (prostředí nebo odpady), jsme ponechali zcela na dětech a rodičích. Hlasování dětí probíhalo dopoledne. Pro ně jsme připravili otázky k analýze témat formou obrázků, fotografií a předmětů. Jednotlivé znázorněné otázky z analýzy jsme si vysvětlili, co znamenají.  Otázky z Analýzy byly pro děti formulovány: CHCI si hrát s dřevěnými hračkami, RÁD zdobím školku obrázky, CHCI něco vyrábět z roliček a krabiček, CHCI VĚDĚT, co ve školce sbíráme a třídíme apod. Každé dítě mělo jeden smajlík, jeden hlas. Téma odpadů znázorňoval nakreslený kontejner a téma prostředí budova školky. Děti postupně umísťovaly své smajlíky a slovně vyjádřili, proč zvolily zrovna tento obrázek (odpovědi paní učitelky zapisovaly). Hlasování děti pojaly zodpovědně, každý řekl svůj názor PROČ, co by chtěl. Jsme smíšená třída, i některé tříleté děti dokázaly říci, co si vybraly, jiné daly smajlík na obrázek, který se jim líbil. Hlasy dětí u témat jsme společně spočítali. Odpoledně obdrželi smajlíky rodiče a v šatně dětí hlasovali také. Druhý den jsme s dětmi všechny hlasy spočítali a hlasování jsme vyhodnotili. Vítězným tématem se stalo prostředí. Děti měly z výsledku radost. I pro paní učitelky bylo hlasování napínavé. Z odpovědí dětí vyplynuly i některé úkoly, kterými se budeme zabývat. (např. Chtěl bych na zahradě víc hraček. Úkol - Obohatíme školní zahradu o nové prvky přírodní zahrady.)

  

Analýza

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.