Prožitková hra "Putování s kapičkou"

Při analýze tématu voda jsme zjistili, že děti nemají představu o tom, co je to Koloběh vody v přírodě. V prožitkové hře "Putování s kapičkou" mají děti v roli kapek vody možnost, celý proces zažít.

Název školky: Základní škola a mateřská škola Oskava
Krok: EV ve výuce
Téma: Voda

Do aktivity se se zájmem zapojily děti od 2,5let až po předškoláky.

Hra je pro děti nejpřirozenější činností, tak si budeme hrát. Stačí otisk palce prstovými barvami na čelo a děti se rázem proměňují v kapky vody. Každá kapka někam dopadne, připravíme si pro ně prostředí: stu- dánku-malá obruč, pramínek, potůček-švihadlo, potok-lano, rybník-velká obruč, řeka-pruh gázoviny, přehrada-žíněnka, velká řeka-"strachový" pytel, moře-velký kus látky. Všechny kapičky zlehka běhají a přemýšlejí, kam z mraku spadnou, kde se jim bude líbit. Neznělý zvuk trianglu oznamuje že prší (může přijít i bouřka a hromy- činel, bubínek) a kapičky si vybírají své místo. Ve studánce je prostor jen pro jednu kapičku, v potůčku je také málo vody, zato do přehrady se vešlo kapiček nejvíce. Moře na své kapky teprve čeká. Začíná náš koloběh - kapička ze studánky putuje potůčkem, pohladí kamarády kapky a ty se k ní přidávají a tak postupně putují  až do přehrady a odtud velká klikatá řeka se všemi kapkami vtéká do moře. Na moře se všechny kapičky těšily, protože si mohou ve vlnách hrát a dovádět - například se potápějí, různě převalují, plavou po zádech,  vyskakují apod. Ale jak začne silně svítit sluníčko, na koho  zasvítí  baterka - kapička se vypaří a čeká na další kapky až z nich vzniknou mraky plné vody. A proces může začít znovu. Celý koloběh vody v přírodě si můžeme se skupinkou dětí namalovat, popovídat si kudy kapičky cestovaly, než se dostaly do moře. A když začne pršet, dětské prstíky otisknou veselé kapičky buď jak padají dolů nebo se naopak vypařují. 
Co tak ještě podmalovat putování kapiček hudbou?

 

Autor: Lenka Punčochářová

EV ve výuce

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.