S veselou vařečkou kuchařskou cestičkou

V rámci tématu Jídlo jsme se zapojili do výzvy TEREZY a Jaroměřické mlékárny Vaříme spolu. Na závěr vyhodnocování jsme zakoupili pro děti odměnu v podobě veselé vařečky, abychom tak podpořili pokračování kuchařských začátků i doma s rodiči.

Název školky: Masarykova ZŠ a MŠ Melč
Krok: Sledování a vyhodnocování
Téma: Jídlo

Náš Ekotým se zapojil do výzvy Vaříme spolu, kterou vyhlásilo vzdělávací centrum TEREZA ve spolupráci s Jaroměřickou mlékárnou. Koordinátor Ekotýmu na společné schůzce vysvětlil podmínky výzvy, rodiče pak spolu s dětmi navrhli recepty, které se jednak vztahovaly k různým ročním obdobím a jednak obsahovaly mléčný výrobek Jaroměřické mlékárny. Celá třída po seznámení s recepty hlasovala a vybrala tři recepty, které by chtěla zkusit uvařit a ochutnat.

Akčnímu dni ale předcházel důkladný průzkum receptů, např. co potřebujeme k vaření, jak velkou porci uvaříme, kde nakoupíme suroviny či potraviny a v neposlední řadě, jak naložíme se vzniklým odpadem. Během Analýzy se děti učily pojmům potravina x surovina, odkud pocházejí, jak a kde nakupovat, a co si můžeme vypěstovat na své zahrádce či pořídit u hospodářských zvířat v místě bydliště. Samotný akční den proběhl v pátek 11. listopadu 2016 od 15,30 do 17,30 hodin. Děti Ekotýmu si společně se svými rodiči uvařily podzimní mrkvové placičky s tvarohem, zimní Míša tyčinky a letní tvarohové knedlíky s jahodami.

Tento projekt nám nejen pomohl naplňovat jednotlivé kroky programu Ekoškola pro mateřské školy, ale také nám naplnil bříška samými dobrotami. V rámci Vyhodnocování jsme zakoupili pro děti z Ekotýmu veselé vařečky se srdíčkem nebo obličejem, abychom tak podpořili společné vaření dětí a rodičů i doma. Ve všech projektech, do kterých se Ekotým zapojuje, se snažíme, aby myšlenky ekologického chování přesáhly půdu mateřské školy. Věříme, že prostřednictvím veselých vařeček se budou i doma děti s rodiči zamýšlet nad potravinovým systémem z ekologického hlediska.

Sledování a vyhodnocování

ZŠ a MŠ Melč - Vaříme spolu

Po úspěšném společném vaření ve školce dostaly děti vařečky se kterými mohou společně vařit doma s rodiči.

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.