Setkání ekotýmů

Usoudili jsme , že je vhodný čas uskutečnit setkání obou dětských ekotýmů. Informovat se o tom, co oba ekotýmy dělají a proč. Jak předávají informace ostatním a jak napříč školou spolupracují.

Název školky: Ekoškola Markušova a Dubnova, Praha 4
Krok: Prostředí školy
Téma: Informování a spolupráce

Naše školka má dvě budovy a nakaždé funguje jeden Ekotým. Občas si předat zkušenosti na společném setkání.

Setkání se uskutečnilo v budově Markušova. To jsme si domluvili již na minulé schůzce.
Společně se dětský ekotým(zástupci z modré, zelené a žluté třídy) sešel u kompostu v budově Dubnova, vysypal kompostinku. Mohl se vydat na průzkum do budovy Markušova.
Po přivítání se skupinky dětí sesedli kdo kroužku a mohli tak prohlížet obrázkovou analýzu ekotýmu Markušova. Navzájem bylo zhodnoceny úkoly, které jsou splněny a které teprve čekají na úplně dokončení. ,,Vždyť máme ještě měsíc čas. Nemáme kam spěchat“: ozvalo se.
Prohlédli jsme si třídu a zjistili jsme, že máme stejný postup na odnášení kompostinky, máme stejné ekoškolí medaile. I  ekokodex máme stejný. Každá třída ho má jinak zaplněný. Má totiž jiné úkoly a nápady. Proto jsou ekoškolí ekokodexy zajímavé. Je tak vidět, co se v které třídě děje. Zaujala nás i cedulka, která označuje třídu. Třídu, která vynáší kompostinku. Šipkou je zobrazena barva třídy. Tak děti ví, kdo má službu. V budově Dubnova tuto cedulku mít nemusí, protože kolem kompostu chodí každodenně. Postačí jim ta, kterou mají.
Po prohlídce třídy jsme šli na zahradu, k paní ředitelce, která nám ukázala rostlinku ,,rozchodník“. Omrkli jsme i plůtek u jablůňky. V lesíku nás zaujalo kamenné pítko. Paní koordinátorka si zasteskla, že děti, které chodí po obědě domů používají pítko k hraní na kuchaře. Ptactvo má pítko často od bahna, nebo je úplně prázdné. ,,Tak, aby se vymyslelo něco dětem náhradního“: opět se ozvalo od velkých dětí. Také jsme si všimli, že krmítko z břízy má rozbitou stříšku. 
Na zahradě nás zaujaly kyblíky plné vody. Nepršelo. Tak jsme se zamýšleli, jak se do nich dostala voda, kdy ž vůbec nepršelo.
Procházka pokračovala k rybníčku. Žlutý kosatec je vytrvalá chráněná vodní rostlina, která nás uchvátila. Vysoká je 50-100 cm. Kvete od května do června velkými květy 8 až 10 cm. Stonek má okrouhlý, listy světle zelené. Vyhovují jí půdy bahnité a bohaté na živiny. Rychlé vodoměrky měřili hladinu a pobíhaly sem a tam.
Voňavá mateřídouška v bylinkové spirále nás úplně omámila. Zvážili jsme si kameny na váze. Velký truhlík byl připravený pro sázení. Navezená zemina z kompostu bude dobrá pro cukety. Nejmenší děti ze sluníček se již těší.
Pozdravili pana školníka, který chystal prkýnka na plot k ekoškolí jablůňce pro Dubnovu. Někteří s radostí poznali, že ta prkénka řezali a natírali v minulém týdnu.
Procházku jsme zakončili u milých a veselých p. kuchařek. Měli již uvařeno a tak nám mohli na cestu zamávat. 
Další setkání se uskuteční před plaváním u stromků, které jsou u bazénu Prahy 11. Stromky mají kolem sebe plůtek, na který dáme obrázky pro letní období.


Zapsala za děti L. Wildová, P. Benediktová

 

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.