Třídím, třídíš, třídíme

Třídění je pro děti zábava. Způsoby třídění jde stále vylepšovat a rozšiřovat.

Název školky: MŠ Tylovice, Rožnov pod Radhoštěm
Krok: Sledování a vyhodnocování
Téma: Jídlo

Když jsme před třemi lety začínali s Ekoškolou, měli jsme, žlutý kontejner na parkovišti, sbírali jsme vršky (víčka) a třídili papír. Mysleli jsme, že se tomu věnujeme dostatečně. V Analýze se ale objevilo ve slabých stránkách nedostatek kontejnerů, kompost a znalosti všech dětí třídit odpad. Máme velmi dobrou spolupráci s MěU a tak jsem domluvila besedu s paní Němcovou, která má na starosti odpady, aby za námi přišla do MŠ. Děti chtěly hlavně vědět co všechno se dá třídit, kam co popeláři odvezou a co se s odpady děje potom. Nejvíce se dětem zalíbilo, že se z kartonů staví domy.

První rok jsme na školní zahradě na Den Země s rodiči vybudovali jednokomorový kontejner. Po roce jsme zjistili, že to nestačí (neměli jsme starší kompost kam přeházet a listí se tam nevešlo). V příštím roce jsme opět na Den Země s rodiči vybudovali další dvě komory, tak snad nám teď už tříkomorový kompost bude stačit.  Děti automaticky každý den odnášejí misku s odpadem z kuchyně na kompost.

Začínáme čtvrtý rok s Ekoškolou  a stále přibývají nové kontejnery na třídění odpadu. Děti samy upozorňují, co ještě bychom mohli vylepšit. Venku přibyl další modrý a oranžový kontejner. V budově nádoby na odpad stále vylepšujeme a myslím, že i malé děti vědí, co kam patří. Každoročně si vyrábíme nové papírové popelničky a do těch si lepíme, co do které patří. Tím se ujišťujeme, že děti ví, co kam patří. Využívání odpadového materiálu nás vyloženě baví, ať už jsou to bubáci z PET lahví, kelímky na barvy, kelímky místo květináčků, různé výrobky z ruliček od toaletního papíru, alobalu, atd. Děti navrhují, jak by nádoby na odpad mohly vypadat - jeden takový návrh najdete zde.

Myslím, že si spousta školek myslí, že třídí dostatečně, ale jak se tomu začnou více věnovat, zjistí, že je to velký úkol. Nám se teď zdá, že v našich podmínkách je „velký úkol splněný“, ale uvidíme, co v září vyplyne z Analýzy.

Odpady

Mš Tylovice - Odpady

3 roky s tříděním

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.