Velké ucho v naší MŠ

Děti měly možnost se prostřednictvím prožitkového učení, her, úkolů a experimentování seznámit se skřítky Hlučňáčky a Ticháčky a zjistit co je zvuk a hluk, jak vzniká, kde ho můžeme v MŠ najít a jak ho můžeme sami ovlivnit.

Název školky: Mš Mokrá-Horákov
Krok: Analýza
Téma: Prostředí školy

V rámci výzvy "Velké ucho"  se  členové Ekotýmu,  učitelky a děti mateřské školy Mokrá-Horákov  společně  domluvili a vytvořili 5-10 denní projekt. Formou brainstormingu byly zapisovány a kresleny první nápady na realizaci. Cílem bylo seznámit děti zábavnou formou jak vzniká zvuk a hluk, rozpoznat je, zjistit, kde všude se kolem nás nachází a jak ho můžeme ovlivnit sami. Učitelky z Ekotýmu zpracovaly všechny nápady do integrovaného bloku, který se stal součástí TVP. Vše začalo vyprávěním o skřítcích Hlučňáčcích a Ticháčcích, kteří žijí všude mezi námi. A pak již následoval týden plný her, pozorování, tvoření, experimentování a společný opravdový první výzkum dětí po škole. Děti si vytvořily vlastní skřítky z recyklovaných materiálů, vytvářely piktogramy hluku a ticha, ale hlavně zkoumaly a porovnávaly jako správní detektivové všechna místa MŠ, kde skřítci bydlí. Během her si vytvořily domácí telefon, kterým se společně dorozumívaly přes okno s ostatními dětmi, hrály hry na ozvěnu, na kukačku, vyráběly zvukové vlny z provázků a vlastní nástroje.  Děti tímto projektem zjistily např. co je to zvuk, jak vzniká, která místa v MŠ jsou hlučná, a která tichá, jak se chránit před hlukem. V soutěži o nejtišší místo v MŠ byla vyhlášena ředitelna. Nejhlučnějším místem se stala kuchyň. Děti si celý projekt velice užívaly. Vyrobené piktogramy hluku a ticha dětem  nadále slouží  při dodržování pravidel třídy a příběhy skřítků se k nám stále vrací.

Autor: Mgr.Jitka Novotná

Analýza

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.