Zážitek viděný dětskýma očima

Jak jsme sázeli borovici horskou, dárek z batůžkového výletu do lesní školky. Děti z Ekotýmu sázení borovice samy nafotily a měly z toho krásný zážitek. A také si splnili jeden z úkolů z Plánu činností.

Název školky: MŠ Hlubčická, Krnov
Krok: Plán činností
Téma: Prostředí školy

Na konci dubna 2017 jsme byli s dětmi na baťůžkovém výletě v Branticích u Krnova v lesní školce, kde se děti seznamovaly s tím, že i malé stromečky mají svou školku, kde se o ně musí někdo starat, aby dobře rostly. Byli jsme rádi, že nám počasí přálo a že nepršelo jako z konve nebo dokonce nesněžilo.
Děti viděly velké skleníky, ve kterých byly tisíce malých stromečků. Pozorovaly, že každý druh stromu má jiné semínko a že i z toho nejmenšího semínka může vyrůst obrovský strom. Nejvíce je zaujalo zalévání stromků pomocí samojezdících trysek, ze kterých stříkala voda. Jako dárek jsme dostali malý stromeček borovice s názvem limba horská.
V plánu činností na letošní rok máme sázení rostlin na školní zahradě, a tak jsme se rozhodli, že si borovici horskou zasadíme. Byla to "fuška", protože půda byla tvrdá a lopatky malé, ale nakonec jsme to s dětmi zvládli. Během vydlabávání hlíny děti našly žížalu, kterou po důkladném pozorování vrátily zpátky do hlíny, aby ji dostatečně kypřila.
Děti z Ekotýmu dostaly za úkol zdokumentovat a nafotit sázení našeho stromečku. Byl to pro ně zážitek a povedly se jim krásné fotografie. Bylo vidět jejich nadšení nejen pro focení, ale i pro zasazení borovice. Těšíme se na to, že se budeme s dětmi o stromeček společně starat a pozorovat, jak nám roste na naší školní zahradě.
Nebojme se dětem i z malých věcí udělat zážitek, který si samy zdokumentují a tak si ještě více mohou prohloubit vztah k přírodě.

Autor: Dana Slamová

Plán činností

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.