Zeleninový záhonek

Na jaře jsme s dětmi přemýšleli, jak využít opomenutou část zahrady za školkou. Nakonec děti vymyslely záhonek, na kterém si vypěstujeme něco dobrého. Postupem času však přicházela řada dalších dobrých nápadů.

Název školky: ZŠ a MŠ Olomouc - Holice
Krok: Analýza
Téma: Prostředí školy

K naší školce náleží veliká přírodní zahrada. Část zahrady za školkou však byla nevyužitá, takže jsme s dětmi přemýšleli, jak tento kout oživit. Děti napadaly různé věci, ale nakonec zvítězil nápad vytvořit zeleninový záhon. Koncem března jsme se pustili do práce. Děti vybraly místo, kde záhon vybudujeme, toto místo pak ohraničily březovým dřevem. Společnými silami jsme místo poryli a vypleli. Nakonec jsme záhon dosypali substrátem a koňským hnojem, který jsme dostali z jezdeckého areálu. Hnůj nám paní přivezla přímo do školky a udělala dětem povídání o koních a péči o ně. Dalším úkolem pro děti a jejich rodiče bylo vymyslet, co na do záhonu zasejeme. Děti přišly s různými návrhy, ale po krátké diskusi jsme vybrali hrášek a ředkvičky. Když už nehrozily mrazíky, zaseli jsme semínka. V dalších týdnech jsme pozorovali, jak zelenina roste a pečovali o záhon. Děti každý den zalévaly a občas záhonek vyplely. Koncem května jsme konečně sklízeli první výpěstky. 
Tímto ale oživení zadní části zahrady neskončilo. Děti napadlo že bychom si mohli zasadit nějaký ovocný strom a maliny. Nakonec jsme vysadili ovocný mini sad a rodiče nám věnovali sazenice malin a angreštů. K plotu jsme zasadili slunečnice, které jsme si předpěstovali ve třídě za oknem. Ošklivý kanál jsme ozdobili starým lavorem, do kterého jsme zaseli Měsíček lékařský. Kolem něho bylo ještě místo na plechovky s pažitkou a řeřichou. 
Na jarní brigádě jsme společně s rodiči vybudovali hmatový chodník a ohniště, které využíváme ke společným setkáním.

  

Autor: Mgr. Hana Kubová

Prostředí školky

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.