Zodpovědný strávník

V MŠ Čeladenská beruška myslí na zodpovědnou spotřebu potravin při každé příležitosti a k zodpovědnosti při výběru potravin vyzývají i rodiče a prarodiče.

Název školky: MŠ Čeladenská beruška
Krok: Plán činností
Téma: Jídlo

Zatímco společně s dětmi zjišťovali, jak na tom ve školce a v rodinách se zodpovědnou spotřebou potravin jsou a vytvářeli Plán činností, začali už i se vzděláváním a osvětou.

První příležitostí k povídání si s dětmi, rodiči, ale třeba i s členy klubu seniorů byla předvánoční besídka. Během ní například děti zjišťovaly, kolik diváků dává přednost kupovanému cukroví, kolik peče vlastní a z jakých surovin. Zabrouzdali také do otázek týkajících se původu ryb na štědrovečerní tabuli a proběhla i poptávka po bezmasé verzi a mnoho dalšího. Netradiční bylo divadelní vystoupení skupiny maminek, které přispěly scénkou motivovanou známým televizním pořadem „Prostřeno“, ve které nechyběla role zodpovědného strávníka.

Besídka proběhla v prosinci a hned v lednu využili ve školce další příležitost a rozhodli se každoroční karneval pojmout jako Karneval zodpovědných strávníků. Jako při každé masopustní veselici probíhaly ve školce velké kuchařské přípravy. Děti si vyzkoušely vše, co k tomu patří. Vybíraly recept, kreslily nákupní seznam a postupy vaření, prozkoumávaly zásoby potřebných ingrediencí a nakupovaly potraviny. Takhle probíhají přípravy masopustu zřejmě i v mnoha jiných školkách, ale v Čeladenské berušce letos vše provázely otázky a diskuse s dětmi, které je přiměly se zamýšlet nad tím, co jíme, z čeho je to vyrobeno či vypěstováno a kde a kým, kolik toho uvaříme, aby nebyly zbytky, kde nakoupíme, nebo co uděláme s odpady vzniklými po vaření. O čem si ve školce při přípravě hostiny s dětmi povídali, si mohli návštěvníci karnevalu prohlédnout i přečíst na nástěnkách při ochutnávce připravených dobrot. A kdo že letos přišel? Spousta kuchařů a kuchařinek, prodavačky, myšičky co vařily kašičku v zeleném rendlíčku, číšníci, servírky, perníčci, nějaké to ovoce, dokonce sushi, ryba,  pan popelář odvážející bio odpad, nebo dráček, co si určitě pochutnával na bio princeznách.

O všem, co na projektu Menu pro změnu v mateřské škole udělají, informují na webových stránkách školy a také v Čeladenském zpravodaji.

Plán činností

Čeladenská beruška - zodpovědný strávník

Menu pro změnu

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

To budete koukat! Máme novinky z Ekoškolek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.